Закрити
Цикл уроків "Слово. Значення слова". 3 клас. Урок 3.
FacebookTwitterLivejournal
Цикл уроків

Уроки з української мови з інноваційними методами навчання.

ТЕМА УРОКУ

Слова, які звучать і пишуться однаково. Складання речень.

МЕТА УРОКУ

Ознайомити дітей зі словами, які звучать і пишуться однаково, вчити вдумливо сприймати мовлення і записане слово;
розвивати мовлення, інтерес до мови, до лексичних значень слів;
збагачувати словниковий запас учнів та влучно вживати їх;
виховувати культуру спілкування.

ОБЛАДНАННЯ

Світлофор настрою, зашифрована загадка, малюнок (їжака), цікавинки про їжаків, чарівна скринька із словами, SMART – дошка.

ТИП УРОКУ:

комбінований

ХІД УРОКУ

I. Організація класу. Створення емоційного настрою.

"Світлофор настрою"
- Діти, покажіть за допомогою "світлофора", з яким настроєм ви прийшли сьогодні на урок.

- Я бажаю вам, щоб гарний настрій допоміг вам працювати і не залишив вас до кінця уроку.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

- Які слова за значенням вивчили ви на попередніх уроках?
- Наведіть приклади словосполучень, в яких слова вживаються в переносному значенні.
- Які ви знаєте слова, що мають декілька значень? Доведіть, що вони багатозначні.

III. Перевірка домашнього завдання.

- Прочитайте виписані з читанки речення, в яких одне й теж слово вживається в різних значеннях.
- Як називаються ці слова?
- Що об’єднує багатозначні слова?

(Лексичне значення)

Перевірка виконання вправи 132.

В яких значеннях вжито слово "коса"?
Чи буде слово "коса" багатозначним?
Ваші думки розділились. Ви зможете дати відповідь на це запитання після опрацювання теми уроку.

Запис дати, класної роботи.

IV. Каліграфічна хвилинка (на SMART – дошці).

Прочитайте зашифровану загадку.

- Хто відгадав загадку?
- Яка орфограма в цьому слові?
- То яку букву, на вашу думку, ми запишемо сьогодні на каліграфічній хвилинці?

Запис букви "ї", буквосполучення "їж", слова "їжак".

Зробіть звуко – буквений аналіз слова "їжак".  

Пригадайте з уроків "Я і Україна", що цікавого ви дізналися про їжаків?

V. Актуалізація чуттєвого досвіду учнів.

- Прочитайте ще раз мовчки загадку, запишіть її по пам’яті.
- Знайдіть в загадці слово, що вказує на дію предмета.
- А тепер складіть з цим словом речення, але, щоб воно вже вказувало на назву предмета.

 (Вранці мию руки, шию).

- Порівняй те звучання та написання цих слів. Зробіть висновок.

VI. Повідомлення теми, мети уроку, мотивація навчальної діяльності.

- То яка ж тема уроку?

Записали тему уроку в зошит.

Наше завдання:

- ознайомитися зі словами, що звучать та пишуться однаково;
- навчитися розрізняти їх значення в різних реченнях.

VII. Первинне сприймання та усвідомлення учнями нового матеріалу

Виконання вправи 133.

(О.С.Вашуленко, О.І.Мельничайко Рідна мова, 3 клас частина перша)

"Мікрофон“.

Поясніть, що означають виділені слова в кожному реченні?

- Чи можна зрозуміти конкретне значення цих слів без сполучення з іншими словами?

Отже, вдумливо вживайте слова в мовленні!

2. Читання правила в підручнику.

- Перевірте правильність своєї думки, прочитавши правило на сторінці 61.

SMART – дошка

3. Робота над усвідомленням правила.

Складіть речення зі словом "води“ (від слова "водити“).
Порівняйте його значення із значенням слова "води“ у другому реченні.
Чи однакові ці слова за лексичним значенням?
Доведіть.

Отже, ці слова однакові за звучанням та написанням, але різні за лексичним значенням. Такі слова, ви будете вчити в старших класах, і називаються вони омонімами.

Збагачуйте свій словниковий запас!

То чи буде слово "коса“ багатозначним словом? Доведіть.

4. Фізкультхвилинка

Виконання під музичний супровід.

- Однозвучні слова часто використовують в жартівливих віршах – каламбурах.

Каламбур - жарт, в основі якого лежить використання однакових або подібних за звучанням, але різних за лексичним значенням слів.

Запам’ятайте та вживайте це слово!

- Такі каламбури ми зараз з вами прочитаємо, виконуючи вправу 134.

5. Виконання вправи 134.

- Знайдіть слова, які звучать і пишуться однаково. Поясніть, що означає кожне з них.

VIII. Застосування учнями нових знань.

1. Робота в парах "Обличчям до обличчя".

- А зараз в парах спробуйте самостійно скласти речення, в яких слова, що звучать і пишуться однаково мали б різне значення. Слово з яким будете складати речення, дістаньте із чарівної скриньки, яка стоїть у вас на парті.

Слова, які знаходяться у скриньці:
Бабка (страва, хижа комаха з прозорими крилами).
Бал (оцінка, дитячий ранок з танцями).
Бокс (вид спорту, вид чоловічої стрижки).
Ласка (доброзичливе ставлення до кого – небудь, хижа тварина).

2. Перевірка виконання роботи в парах.

3. Запис найкращих речень в зошитах.

4. Рівнева самостійна робота (зміст рівневої самостійної роботи записаний на роздаткових картках).

Текст на SMART – дошці.

II рівень

Спишіть. Підкресліть слова, які звучать і пишуться однаково, але мають різне лексичне значення.

У тихому гаю Лисичка щастя мала. Сироїжки, лисички, опеньки, маслюки належать до їстівних грибів. Василько знітився, не знав, де руки діти. Діти весело бігали.

III рівень

Спишіть речення. З виділеними словами складіть речення, щоб слова були вжиті в іншому значенні.

Топити в печі. Добре мати багато книжок.

IV рівень

Спишіть. Відгадайте загадки. Подумайте, чи пов’язані загадки і відгадки з словами, що звучать і пишуться однаково? Складіть самі такі загадки – жарти.

  • Якою косою трави не накосиш?
  • Який тур не цікавить зоологів?
  • З якої байки плаття не пошиєш?

5. Перевірка самостійної роботи.

II рівень – самоперевірка;
III рівень – фронтальна перевірка;
IV рівень – фронтальна перевірка.

IX. Повідомлення домашнього завдання.

II рівень - вправа 135
III рівень, IV рівень – вправа 136

X. Підсумок уроку.

- Що нового ви дізналися на уроці?
Наведіть приклади слів, що звучать і пишуться однаково.
- Що найбільш сподобалося вам виконувати?
- Які завдання виконувати було важко?
- Покажіть за допомогою "світлофора“, з яким настроєм ви залишаєте урок?

Прикріплені файли
Опублікував: tetyanka1 , 30 Листопада 2011, 16:39. Переглядів: 12558