Закрити
Цикл уроків "Слово. Значення слова". 3 клас. Урок 2.
FacebookTwitterВКонтактеLivejournal
Цикл уроків

Уроки з української мови з інноваційними методами навчання.

ТЕМА УРОКУ.

Слова, що мають кілька значень. Складання речень

МЕТА УРОКУ.

Ознайомити дітей з багатозначними словами;
виробляти вміння правильно вживати багатозначні слова у мовленні;
розширити уявлення про значення слів і їх вживання у мовленні;
розвивати мовлення та орфоепічні навички;
виховувати любов до рідної землі.

ОБЛАДНАННЯ.

Смайлик посмішки, малюнок ручки (дитячої, кулькової, дверної), таблиця "багатозначні слова“, малюнки до слів, тлумачний словник, SMART – дошка.

ТИП УРОКУ:

комбінований

ХІД УРОКУ

I. Організація класу. Створення емоційного настрою.

Побажаємо собі успіху. Усміхнімося, і хай гарний настрій допоможе нам працювати.

II. Перевірка домашнього завдання.

- Над якою темою працюємо?
- Що нового ви дізналися на попередньому уроці?
- Де найчастіше вживаються слова в переносному значенні?
- Прочитайте, якими порівняннями ви доповнили речення із вправи 127?

Поясніть, за якими ознаками порівнювали предмети?

- Запис дати, класної роботи.

III. Каліграфічна хвилинка.

- А тепер спробуйте розгадати загадку.

Це слово три значення має:
То двері воно зачиняє,
То тягнеться ніжно до мами,
То букви виписує вправно.
                               (Ручка)

(малюнки)

- Яке буквосполучення в цьому слові вам найважче написати?
- Отже, на каліграфічній хвилинці ми запишемо буквосполучення "уч", слово "ручка".

IV. Актуалізація чуттєвого досвіду учнів.

- Що ви дізналися із загадки про слово?
- Яке значення має слово "ручка"?
- З’єднайте слова з відповідними малюнками.

- Складіть три речення зі словом – відгадкою, щоб воно виступало в різних значеннях?

V. Повідомлення теми, мети, завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності.

- То як ви думаєте, яка тема нашого уроку?

"Мікрофон".

- Яку  назву ви дали б словам, що мають кілька, тобто багато значень?

   

- Так, дійсно ці слова називаються багатозначними.
- Записали тему уроку в зошит.

Наше завдання на уроці:

- ознайомитися з багатозначними словами;
- навчитися правильно їх вживати у мовленні.

VI.Сприйняття та первинне усвідомлення учнями нового матеріалу.

1. Вправа 128.
(О.С. Вашуленко, О.І. Мельничайко Рідна мова, 3 клас частина перша)

SMART – дошка

- Прочитайте і запишіть вірш. Скільки значень має слово гребінець?
- Поясніть, чому предмет, яким ми розчісуємо волосся, зветься гребінцем?
(Бо він схожий на гребінець у півня, має зубчики)

SMART – дошка.

Так, в українській мові є багато слів, що мають не одне значення, а багато.
Наприклад, "морж" (північна морська тварина, що не боїться холоду);
"морж - людина" (що купається взимку, загартована).

В багатозначних словах одне значення виступає, як основне.

2. Вправа 130.
- Прочитайте загадку.
- Знайдіть слово – відгадку в тлумачному словнику.

Робота з тлумачними словниками.

- Випишіть пояснення значень цього слова.

- У якому значенні вживається слово ключ?

3. Робота в малих групах.

Складіть речення зі словом "ключ“. Запишіть всі речення.

1 групі – ключ, що відчиняє двері;
2 групі – ключ у нотному рядку;
3 групі – ключ, що загвинчує гайку;
4 групі – журавлиний ключ.

5. Перевірка виконання роботи в групах.

6. Виведення учнями правила.

- То як називаються такі слова?
- Чому вони так називаються?
- То які слова називаються багатозначними?

(Слова, що мають кілька значень, називаються багатозначними)

VII. Фізкультхвилинка.

Виконання вправ під музичний супровід.

VIII. Застосування учнями нових знань.

1. Вибірковий диктант

- Із запропонованих слів випишіть багатозначні, обґрунтуйте свій вибір.
Півники, чорнобривці, лисички, калина, мова, вушко, дятел, голки, ніжки, зайчик.
(Після написання вибіркового диктанту, діти детально пояснюють, в яких значеннях можуть вживатися виписані слова).

2. Рівнева самостійна робота (зміст рівневої самостійної роботи, записаний на роздаткових картках).

II рівень – вправа 131.
Спишіть. Підкресліть багатозначні слова.
Зробіть звуко – буквений аналіз слів "олівець", "язик".

III рівень – вправа 129.
Прочитайте уривки з віршів.

SMART – дошка.

- Як ви думаєте, де найкраща земля?

(Найкраща земля там, де ви народились і живете. Це ваша Батьківщина. Любіть її, бережіть її!)

Подумайте, у яких значеннях вжито слово "земля"?
Складіть речення зі словом "земля" у таких значеннях:
Пригадайте з уроків "Я і Україна", що ми вивчали про планету Земля.
Земля – планета. Земля – наша країна. Земля – поле.
Запишіть ці речення.

IV рівень
Прочитайте текст. Поміркуйте, між ким могла відбутися розмова?

- Яка я гарна – сказала одна.
- Мене вкриває шовкова трава і змивають хвилі.
- Зате я дуже гостра і можу знищити твою шовкову траву, - відповіла друга.
- Чим ви хвалитесь? – промовила третя. – ось я буваю чорною, і русявою, і золотавою, а маю однакове з вами ім’я. (коса)

(Будна Н. О., Головко З. Л. Творчі завдання з української мови. 3 клас. – Тернопіль: "Богдан“, 2009, с.21)

3. Перевірка рівневої самостійної роботи.

II рівень – самоперевірка;
III рівень – фронтальна перевірка;
IV рівень – фронтальна перевірка.

IX. Повідомлення домашнього завдання.

III рівень – вправа 132.
IV рівень – відшукати в одному з текстів читанки слово, яке вжите в різних значеннях, і виписати з тексту речення.

X. Підсумок уроку.

- Що нового ви дізналися на уроці?
- Які слова називаються багатозначними?
- Наведіть приклади багатозначних слів.
- Що на уроці вам сподобалося виконувати найбільше?
- Які завдання хотіли б ви виконати на наступному уроці?

Опублікував: tetyanka1 , 29 Листопада 2011, 13:37. Переглядів: 7238