Закрити
Розробка уроку читання у 3 класі.
FacebookTwitterLivejournal

ТЕМА: Олександр Олесь «Бабусина пригода». П’єса-казка.

 

ТЕМА:  Олександр Олесь «Бабусина пригода». П’єса-казка.

МЕТА:   Ознайомити учнів з новим жанром - п’єсою; створити в їхній уяві   образні картини,  привертаючи увагу дітей до слів, які розкривають настрій, характер дійових осіб, мотиви їхньої поведінки; вчити інсценізувати п’єсу; розвивати творчі здібності дітей.

ОБЛАДНАННЯ: таблиці зі складами та словами, маски для інсценізації п’єси.

ХІД УРОКУ

I.                  Організація класу до уроку.

Вправи для удосконалення навичок читання.

1.     Вправи на розвиток артикуляційного апарату, точності зорового приймання, вміння передбачати, чітке промовляння злиття звуків, слів. (Читання хором, ланцюжком, зі зміною швидкості та тону читання)

 

ТА

КА

ГА

ДМІ

ВЕДМІДЬ

ТО

КО

ГО

ПХА

КАЧЕНЯТА

ТУ

КУ

ГУ

ТРА

ПХАЙСЯ

ТАК

КАХ

ГАВ

БДЖІ

БДЖІЛКИ

 

2.     Знайти пари слів, з’єднати стрілочками, пояснити за якою ознакою поєднані слова.


 

качка               лисеня

собака            ведмежата

лисиця            цуценя

ведмідь          каченя

 

 

 

песик              річка

ведмідь          вулик

каченя            будка

бджілка         барліг

 

3.     Розгадування кросворда.

                          

 

1

о

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3

 

 

е

 

 

 

4

 

 

 

с

 

 

5

 

 

 

 

 

ь

 

                     

 

 

 

 

 


 

 

1)    Найкращий друг людини. (Собака)

2)    Хитрий, рудий, живе в лісі. (Лис)

3)    Крильця має, але не літає, змалечку водичку полюбляє. (Каченя)

4)    Твою матую донечкою кличе твоя… (бабуся)

5)    Літом наїдається, зимою висипається. (Ведмідь)

Собака, лис, каченя, бабуся, ведмідь стали героями твору відомого українського письменника, прізвище якого прочитаємо з кросворда.

 

II.               Підготовка до вивчення нового матеріалу.

               Повідомлення теми і мети уроку.

1.     Розповідь вчителя про Олександра Олеся.

-         Які твори цього письменника мі вже читали? («Ялинка», «Серед краси», «Білі гуси летять над лугами», « Все навколо зеленіє», «Два хлопчики».)

-         Олександр Іванович Кандиба (таким є справжнє прізвище Олександра Олеся) почав писати для дітей, коли у нього з’явився син Олег, якого він називав Лелекою. П’єсу-казку «Бабусина пригода» він створив для сина, з яким дуже любив гратися.

 

2.     Ознайомлення з новим жанром.

     Бесіда про театр, який відвідували. Обговорення вистав, обмін враженнями.

Висновок: художні твори, які ставляться акторами і режисером  театрі називають п’єсами. Читається п’єса за ролями. У тексті автор подає описи місць, де відбувається дія, слова ведучого.

III.           Опрацювання пєси-казки О. Олеся «Бабусина пригода».

1.     Визначення структури п’єси. Учні читають перелік дійових осіб, вчитель звертає увагу на слова, які винесені посередині кожної строфи.

Учитель пояснює, що слова у дужках – це вказівка автора щодо інтонації, темпу мовлення чи дії героя.

Діти читають текст автора, визначають, що це опис місця події, вказівки щодо руху дійових осіб на сцені.

2.     Словникова робота.

-         Прочитайте слова з інтонацією, якої вимагає розділовий знак, що над колонкою.

!

?

.

Тікайте

Чого пристав

Вже вечір

Гаразд

Ти хто така

Час і спатки

Гав-гав

Медку

Ках-ках

Пройду

Не пручайся

Такий звичай

Лишенько

Напаслися

Простіть

Вставай

Наїлися

Ляжу задрімаю

 

3.     Первинне ознайомлення з текстом.

Читання за особами.

-         Зверніть увагу, у кого роль найбільша, у кого найменша?

 

4.     Гімнастика для очей (Окотренінг)

 

 

 

 


Пальмінг для очей. (Розігріти долоні та притулити до очей)

5.     Аналіз змісту п’єси.

- Де і коли відбувається дія п’єси?

- Які настанови дає бабуся каченятам, песику.

- Як змінюється настрій ведмедя під час розмови з бабусею? Чому?

- Як Ведмідь допоміг бабусі?

- Що свідчить про те, що бабуся і ведмідь потоваришували?

- Як ви собі уявляєте лиса при його першій появі в п’єсі.

- Чи змінюється його характер і дії при зустрічі з ведмедем і бабусею?

6. Спостереження за мовленням дійових осіб. Почергово розглядається кожна роль, визначається особливість мовлення, інтонація, темп, зміни у настрої героя.

- Уявіть себе на місці героїв казки, яку роль ви хотіли би зіграти?

Розподіл ролей.

 

7.     Психокорекція

Бабуся -  відповідальна, щедра, розсудлива учениця.

Лис – учень, який іноді схильний до хитрощів.

Ведмідь – учень, який врівноважений, сміливий, доброзичливий.

     Запитання до бабусі.

-         Чи шкода було віддавати Ведмедику мед?

-         Чому вирішили відпустити Лиса?

-         Ви хочете дружити  з Ведмедиком далі?

Запитання до Лиса.

-         Чому ти напав на каченят?

-         Кого ти боїшся більше, Ведмедя чи бабусю?

-         Чи будеш знову нападати на каченят?

-         Який висновок зробив?

Запитання до Ведмедя.

-         Чим ти любиш ласувати найбільше?

-         Чому ти захистив каченят від Лиса?

-         Ти будеш приходити в гості до бабусі? 

8.     Гра «Пантоміма» Показати героїв казки (хода, міміка, жести). Всі учні відгадують, хто це.

 

IV.           Підсумок уроку

 

-         Яке прислів’я найбільше підходить до п’єси – казки?

Без трудів не їстимеш пирогів ( - )

Не гостри зуби на чуже (+)

У єдності  сила  (+)

-         З яким новим жанром ви познайомились на уроці?

-         Доведіть, що п’єса О. Олеся – казка.

 

 

V.               Домашнє завдання.

Прочитати в родині казку за ролями, підготувати до показу п’єсу: виготовити маски, малюнки декорацій. За бажанням намалювати епізод казки.  Яке продовження можна придумати до казки?  ( Як ведмедик прийшов через деякий час в гості до бабусі зі своїми ведмежатами…), (Лис теж подружився з бабусею…).

 

Прикріплені файли
Автор: Волинець Тамара Василівна
Опублікував: Волинець Тамара , 28 Квітня 2013, 21:42. Переглядів: 14522
Видалити Відміна
Забанити Відміна