Закрити
Звертання. Поширене та непоширене звертання. Розділові знаки при звертанні
FacebookTwitterLivejournal

Розробка уроку вчителя української мови та літератури СЗШ № 231 Кисельової З.Я. в межах роботи над методичною проблемою «Розвиток критичного мислення з використанням інтерактивних методик при вивченні української мови та літератури у 5-их класах»

Звертання. Поширене та непоширене звертання. Розділові знаки при звертанні

 

Мета: поглибити знання про звертання, дати поняття про поширене звертання; формувати вміння і навички конструювати і видозмінювати речення із звертан­ням; виховувати мовленнєвий етикет під час вико­ристання всіх форм звертань у залежності від мети та адресату мовлення.

Тип уроку: засвоєння нових знань із опорою на раніше ви­вчене.

Інтерактивні методи та прийоми: робота в парах, сенкан, реф­лексивна таблиця.

Обладнання: фотозбірка «Київ», рефлективні картки, підручник, фонотека із записом «Пісні про Київ» на слова Ан­дрія Малишка.

 

ХІД УРОКУ

І.  Організаційний момент

ІІ. Настановчо-мотиваційний етап уроку

Робота у парах. Заповнити таблицю

 

 

Як звертаються до тебе

Як звертаєшся ти

Близькі і родичі

 

 

Друзі

 

 

Вчителі

 

 

Незнайомі

 

 

 

Після розгляду заповненої таблиці доречно запитати в учнів таке:

·        Які звертання можуть образити людину?

·        Як би ви хотіли, щоб до вас зверталися?

 

ІІІ. Повідомлення теми, мети, завдань уроку

 

ІV. Актуалізація мотиваційних резервів школярів

 

1. Робота в класі

Прослухайте «Пісню про Київ» на слова Андрія Малишка

У рядку «Рідна столице, ти моя весна, світла, погожа, ясна» ви значте іменник у кличному відмінку.

2. «Розумне перо»

Запишіть подані іменники у кличному відмінку.

Друг —

Олег —

Козак —

Дніпро —

Київ —

Земля —

 

V. Усвідомлення знань і вироблення вмінь

 

1. Вправа-дослідження

Проведіть дослідження. З’ясуйте, кого називають виділені слова, якою частиною мови вони є, у якому відмінку стоять.

 

Рідна мати моя, ти ночей недоспала,

І водила мене у поля край села...

                                     (А. Малишко)

Станьмо, хлопці, при долині,

Станьмо, хлопці, таборами

За полями, за борами,

Під густими яворами.

                                            (А Малишко)

Широкий Дніпре мій, з тобою ми в розлуці,

Тож бур твоїх не чуть у горобину ніч.

                                          (А. Малишко)

 

2. Бесіда за результатами дослідження

·        Кого називають виділені слова?

·        Яка це частина мови?

·        Знайдіть речення, де іменник у кличному відмінку має за­лежні слова? Яку роль вони виконують?

·        Як називаються у мові слова, що називають того, до кого звер­нена мова?

·        Перевірте свої висновки за матеріалами підручника (с. 66, підручник для 5 класу за ред. С. Я. Єрмоленко).

·        Які звертання є поширеними?

 

3. Узагальнення знань при розділові знаки при звертанні за алгоритмом

1) Зв., ….

2) …, зв.

3) …, зв., ….

4) Зв.! …!

 

4. Робота у парах.

У реченнях, що на картках, визначте номер алгоритму щодо розділових знаків при звертанні.

 

Речення, №

1

2

3

4

Алгоритм, №

 

 

 

 

 

1. Києве мій, люблю тебе синівською любов’ю. 2. Вийди, вийди, сонечко, на дідове полечко. 3. Яким же ти розкішним став, Дніпре наш! 4. Земле моя! До тебе повертатиму я завжди: в радості і в горі.

 

5. Дослідження-трансформація

Перебудуйте речення так, щоб іменники у називному відмінку стали звертаннями. Підкресліть у перебудованих реченнях члени речення. Доведіть, що звертання не буває членом речення.

1. Дніпро несе свої води до Чорного моря. 2. Новий день сві­тить нам безсмертними вогнями. 3. Козак молодий зажурився, дивлячись у бездонні води бурхливої річки.

 

VІ. Виконання завдань творчого характеру. «Сенкан»

— Сьогодні урок ми розпочали з пісні про столицю України — Київ. Розгляньте ілюстрації із зображенням визначних місць Києва. Підберіть до іменників прикметники, які б відображали основні властивості предмета. Поставте словосполучення у формі звертання. (Перша колонка заповнюється вчителем, друга і третя — учнями.)

 

Слово-іменник

Прикметник

Форма звертання

Дніпро

Київ

Хрещатик

Собор

широкий Дніпро

правічний Київ

багатолюдний Хрещатик

золотоголовий собор

широкий Дніпре

правічний Києве

багатолюдний Хрещатику

золотоголовий соборе

 

 

 

 

Робота у малих групах

Група 1

Скласти 2-3 речення із звертаннями, що ви записали у «сенкані».

Група 2

Звернутися до «банку ідей», знайти речення із звертаннями.

 

VІІ. Вправи на розвиток діалогічного мовлення.

Вправа ситуативного характеру

 

1. Уявіть, що ви вперше у Києві. Запитайте у перехожого, як вам знайти дорогу до пам’ятника Богданові Хмельницькому.

2. Зверніться із проханням до екскурсовода розказати вам, чому найвеличніший собор Києва назвали Володимирським.

3. Уявіть ситуацію. Однокласник запитує, де похований Т.Г. Шев­ченко, а ви не можете дати відповідь. Що б ви порадили своєму товаришеві?

4. Заслухати складені у малих групах ситуативні діалоги, визна­чити найкращі.

 

VІІІ. Рефлексія

Рефлективна картка (учні мають відзначити (+) відповідну колонку).

 

Моє ставлення до пропонованого завдання

Робота у парах та малих групах

Вправа-дослідження

Вправа-трансформація

Сенкан

Ситуативні діалоги

Корисно

 

 

 

 

 

Було цікаво

 

 

 

 

 

Пізнавально

 

 

 

 

 

Як завжди

 

 

 

 

 

Не зрозуміло

 

 

 

 

 

Нудно

 

 

 

 

 

 

IX. Домашнє завдання

1. Виписати з народних пісень речення із звертаннями.

2. Написати всі форми звертань до незнайомої вам людини. Скласти діалог (3-4 репліки) «У бібліотеці».

 

Опублікував: Зоя Ярославівна , 21 Листопада 2014, 15:32. Переглядів: 6562
Видалити Відміна
Забанити Відміна